Κυριακή 11 Φεβρουαρίου 2018

ΝΙΚΗ ''ΧΡΥΣΑΦΙ'' ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΣΤΗΡΑ!

Φωτογραφία του χρήστη FOSTIRAS 2.BLOGSPOT.COM (OFFICIAL PAGE)  (ΦΩΣΤΗΡΑΣ).

Με 1-0 επικράτησε του ΟΦ Ιεράπετρας ο σύλλογος του Φωστήρα, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σίμωση.
 Ο Δωροβίνης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Πρίφτη στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45’) και ο διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σίμωσης, ο οποίος ευστόχησε από τα 11 βήματα
Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες δεν μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να προσπαθούν στα πρώτα λεπτά να βρουν αμφότερες το ρυθμό τους. Μάλιστα, με τη συμπλήρωση των δέκα λεπτών ο ρυθμός ανέβηκε, με τις μονομαχίες στο χώρο του κέντρου να γίνονται ακόμη πιο δυνατές. Ο Φωστήρας κατάφερε πρώτος να βρει το δρόμο προς τα διχτυα με τον Δωροβίνη που κέρδισε πέναλτι στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σίμωσης, όπου και έκανε το 1-0.
Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κυνήγησαν την ισοφάριση, χωρίς όμως να καταφέρνουν να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες σε γκολ. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Φωστήρα έμεινε με 10 παίκτες στο 86ο λεπτό, όπου ο Σκάρος αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη κάρτα, όμως ο ΟΦΙ δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί.
Το φίλμ του αγώνα:
16’ Τετ α τετ του Ντιατά μετά από πάσα του Καραγιάννη από τον χώρο του κέντρου, ο Σενεγαλέζος δεν μπορεί και κόβεται από τον Πατσατζόγλου.
17’ Εκτέλεση φάουλ του Δωροβίνη, μπλοκάρει ο Πρίφτης.
22’ Εκτέλεση φάουλ του Πατσατζόγλου σε πολύ καλό σημείο για τον Φωστήρα, ωστόσο η μπάλα απομακρύνεται από τον Γιάννη Τζελέπη σε κόρνερ.
25’ Σουτ πάνω στην κίνηση του Σίμωση από τη γραμμή της περιοχής, η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.
28’ Σέντρα του Παπαδόπουλου από την αριστερή πλευρά, ο Πηγιάκης έκανε την προβολή, όμως ο τερματοφύλακας του Φονέα μπλόκαρε.
30’ Εκτέλεση φάουλ του Μπλέντι, ο Παπαδόπουλος έπιασε ανάποδο ψαλίδι, ωστόσο η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
32’ Σέντρα του Μπλέντι στον Κορέτα, ο δεύτερος έβγαλε την κάθετη, όμως μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος Κλ.
45’ Ανατροπή του Δωροβίνη μέσα στην περιοχή από τον Δημήτρη Πρίφτη. Ο Διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα και την εκτέλεση ανέλαβε ο Σίμωσης, όπου και έκανε το 1-0.
65’ Σουτ του Χρυσοφάκη εκτός περιοχής, ο Παπαδόπουλος μπλοκάρει εύκολα.
67’ Εκτέλεση φάουλ του Πατσατζόγλου απομακρύνει ο Τζελέπης σε κόρνερ. Την εκτέλεση θα αναλάβει ο Καλογιάννης, όμως έχει προηγηθεί επιθετικό φάουλ.
73’ Σουτ του Χουστουλάκη εκτός περιοχής ο Πρίφτης μπλοκάρει εύκολα.
78’ Γύρισμα του Πατσατζόγλου στον Παπαδόπουλο, ο Χρυσοφάκης σούταρε, ο κίπερ του Φωστήρα απέκρουσε, ο Κορέτα στην επανάληψη έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.
ΑΠΟ Φωστήρας: Παπαδόπουλος, Κωνσταντινίδης Θ., Μανδύλης, Τσώνης, Πατσατζόγλου, Καλημέρης(77’ Παπανικολάου), Κωνσταντινίδης Αλ.(89’ Διαμαντόπουλος), Σκάρος(86’ κόκκινη), Σίμωσης, Δωροβίνης(63’ Χουστουλάκης), Καλογιάννης(63’ Πρίκας).
ΟΦ Ιεράπετρας: Πρίφτης, Πηγιάκης(63’ Χρυσοφάκης), Μπιταξής, Μίγγας(87’ Δερμιτζάκης), Τζελέπης, Καραγιάννης(87’ Πετάσης), Μπλέντι, Ουζούνογλου, Ντιατά, Παπαδόπουλος, Κορέτα.
ΠΗΓΗ: mikriliga