Κυριακή 7 Μαΐου 2017

ΤΥΠΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟ ΜΑΤΣ > 1-0

Το «κάστρο« της Πάτρας (1-0)

Μέσα σε γιορτινή ατμόσφαιρα, η Παναχαϊκή νίκησε το Φωστήρα και ολοκλήρωσε αήττητη τα εντός έδρας παιχνίδια της.
Με ρεκόρ 12-2-0 στο γήπεδό της, η ομάδα της Πάτρας διατήρησε το αήττητο σερί της, κόντρα στο «φονέα» που στάθηκε καλά, αλλά δέχτηκε το γκολ στα τελευταία λεπτά, από τον Σπανό.
Ο Φωστήρας απείλησε πρώτος, καθώς στο 9' ο Βρονταράς έσωσε δύσκολα την προσπάθεια του Δωροβίνη. Στο επόμενο λεπτό ο τερματοφύλακας της Παναχαϊκής χτύπησε στο κεφάλι σε μονομαχία με τον Σκάρο και του τοποθετήθηκε επίδεσμος. Στο 13' οι «κοκκινόμαυροι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ελευθεριάδη να παίρνει από τον Στεργίδη και να μην μπορεί να νικήσει από κοντά τον Κουρεπίνη. Ο τερματοφύλακας του «φονέα» ήταν και πάλι καθοριστικός στο 19', καθώς έδιωξε δύσκολα το δυνατό σουτ του Γκίνο. τα επόμενα λεπτά κύλησαν χωρίς κάτι αξιοσημείωτο, ωστόσο, στο 44' ο Σιαλμάς εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων κι έκανε το σουτ στο δοκάρι του εξουδετερωμένου Κουρεπίνη.
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαίκή, όταν στο 46' ο Στεργίδης πήρε την κάθετη του Φωτάκη, αλλά νικήθηκε στο τετ-α-τετ με τον Κουρεπίνη. Τα επόμενα λεπτά δεν είχαν ιδιαίτερες συγκινήσεις, μέχρι το 85', όταν ο Σπανός με αριστερό σουτ νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ για το τελικό 1-0.
ΣΚΟΡΕΡ: 85' Σπανός
ΚΟΚΚΙΝΗ:
Παναχαϊκή (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Αδαμόπουλος (77' Σπανός), Τσαφταρίδης, Μακρηδημήτρης, Λουμπαρδέας, Γκίνο, Φωτάκης, Μπουρλάκης (65' Αργυρόπουλος), Στεργίδης, Ελευθεριάδης (84' Κωνσταντινίδης), Σιαλμάς.
Φωστήρας (Κώστας Αρζένης): Κουρεπίνης, Κοπελάς, Μανδύλης, Παραράς, Ρόκας, Κουτσούμπας (60' Βλάχος), Χαρίτος (80' Κοσμίδης), Κρολ, Δωροβίνης, Σκάρος, (85'Βεζύρης).
Διαιτητής: Βλάχος (Ανατολικής Αττικής)
Βοηθοί: Καλλής, Βιτσεντζάτος (Ανατολικής Αττικής)
ΠΗΓΗ: .liganews