Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2016

ΠΗΡΕ ΤΟΝ ΠΟΝΤΟ Ο ΦΟΝΕΑΣ ΣΤΗΝ ΧΑΛΚΙΔΑ!

H Χαλκίδα έκανε το καλύτερο της παιχνίδι στο πρωτάθλημα, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες τις οποίες δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει και αναδείχθηκε ισόπαλη με τον Φωστήρα με 1-1.
Το τελικό σκορ μοιάζει μαγική εικόνα για τους 500 και πλέον θεατές που παρακολούθησαν το παιχνίδι, καθώς ο ΑΟ Χαλκίς ήταν κυρίαρχος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ η ομάδα του Ταύρου κατάφερε στη μοναδική επικίνδυνη επίθεση της να πετύχει τέρμα που τελικά της έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας.
Η Χαλκίδα ξεκίνησε εκρηκτικά το παιχνίδι. Στο 7΄ο Πολίτης έβγαλε τη σέντρα από δεξιά ο Κρολ πέτυχε γκολ, αλλά ο Κορδολαίμης είχε διακόψει το παιχνίδι για φάουλ του Κανελόπουλου στον Κουρεπίνη. Στο 10ο λεπτό ο Κανελλόπουλος έκανε το γύρισμα από αριστερά ο Καλημέρης έκοψε με προβολή με τη μπάλα να παίρνει επικίνδυνη τροχιά και να φεύγει κόρνερ. Δυο λεπτά αργότερα η εκτέλεση φάουλ του Πολίτη βρήκε τον Κουρεπίνη σε ετοιμότητα.
Στο 16΄κόντρα στη ροή του αγώνα είχαμε το γκολ για τους φιλοξενούμενους στη πρώτη επίσκεψη τους στην εστία του Μπαμπανιώτη. Ο Ντάφλας έκανε τη σέντρα ο Νόνης δεν καθάρισε τη φάση και ο Μπιτσάνης με σουτ έκανε το 0-1. Η εξέλιξη αυτή σόκαρε τους γηπεδούχους που χρειάστηκαν αρκετή ώρα για ξαναβρούν ρυθμό.
Στο 34΄πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ του Πολίτη ο Κουρεπίνης με υπερένταση έδιωξε. Νέα ευκαιρία για τον ΑΟΧ στο 39΄με τον Πολίτη να κάνει κακό τελείωμα μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Φωστήρα. Τελευταία καλή φάση στο πρώτο μέρος με τον Τσατσαρή να αστοχεί από κοντά μετά τη σέντρα του Πολίτη και τη κεφαλιά πάσα του Κρολ.
Στο δεύτερο μέρος οι «νερατζούρι» που από το 38΄είχαν αλλάξει το σύστημα τους σε 4-4-2 συνέχισαν να παίζουν τον Φωστήρα σαν τη γάτα με το ποντίκι, αλλά δεν μπορούσαν να διασπάσουν τη καλά οργανωμένη άμυνα του στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Στο 69΄ο Πολίτης έκοψε πολύ ωραία στον αμαρκάριστο Τσατσαρή, αλλά το σουτ που επιχείρησε ανενόχλητος από το ύψος της περιοχής έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 83΄ήρθε η στιγμή της δικαίωσης με τον Στεργιανό να βγάζει συστημένη σέντρα και τον Κρολ με το κεφάλι να καρφώνει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 86΄πανομοιότυπη φάση με τον Πολίτη να βγάζει τη σέντρα από δεξιά, αλλά η κεφαλιά του Κρολ πέρασε λίγο έξω από δεξί δοκάρι του Κουρεπίνη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μήτκας έκανε τη σέντρα αλλά η προβολή του Μπαλού δεν βρήκε στόχο.
Η πίεση της Χαλκίδας έγινε αφόρητη και στο 90΄μετά από φάση διαρκείας το σουτ του Μήτκα λίγο έξω από τη περιοχή πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 91΄τεράστια χαμένη ευκαιρία από τον Κανελλόπουλο που μετά τη σέντρα του Μήτκα έκανε τη προβολή από το ύψος της περιοχής αλλά δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 93΄η σέντρα «μαχαιρά» του Στεργιανού κόντραρε στον Μπαλού και έφυγε άουτ..
ΑΟ Χαλκίς (Ν. Παντέλης): Μπαμπανιώτης, Στεργιανός, Μήτκας, Νόνης (77΄Μπαλού), Πατσατζόγλου, Κορνελάτος, Σκαθαρούδης (38΄Εμέκα), Τσατσαρής, Κρολ, Πολίτης, Κανελλόπουλος
Φωστήρας (Β. Σταυρακόπουλος): Κουρεπίνης, Κουντουράς, Δημακάκος (61΄Κόπελας), Παραράς, Καλημέρης, Σκάρος, Ντάφλας, Ζαγοριανός( 80΄Πέττας), Λέσι, Δωροβίνης (40΄Ταχματζίδης), Μπιτσάνης
Πηγή: starsports