Κυριακή 29 Νοεμβρίου 2015

ΑΤΥΧΟΣ Ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ 1-1

fostiras ionikos2
Ήταν αδύνατο έως ακατόρθωτο να έβγαζε ένα πρωτάθλημα μόνο με νίκες και αυτό διότι συμμετείχε σε έναν όμιλο όπου συμμετέχουν ομάδες που κινούνται στο ίδιο μήκος κύματος.
Παρ” ολα αυτά, ο Φωστήρας μπορεί να μην κέρδισε στο μεγάλο ντέρμπι με την Κηφισιά, ωστόσο δεν ηττήθηκε αφού οι δυο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.
Αυτή ήταν η δεύτερη απώλεια για την ιστορική ομάδα μετά την ισοπαλία που σημείωσε την 3η αγωνιστική με την Τρίγλια Ραφήνας ωστόσο ο κιτρινόμαυρος σύλλογος διατηρήθηκε στην κορυφή του 4ου ομίλου. Πάντως, το αποτέλεσμα αυτό είχε ως συνέπεια να μειωθεί η διαφορά από τους Τρίγλια και Ιάλυσο στους δυο και τρεις βαθμούς αντίστοιχα αφού αμφότεροι προχώρησαν με νίκες. Πάντως, θα πρέπει να σημειωθεί ότι κομβικο ρόλο στη συνάντηση έπαιξαν οι δυο αλλαγές που έγιναν από πλευράς “Φονέα” αφού αποχώρησαν από το γήπεδο με προβλήματα τραυματισμών οι εκ των κορυφαίων Ζαγοριανός και Όγκμποε σε ένα σημείο όπου οι γηπεδούχοι πίεζαν αρκετά.
Όσον αφορά την Κηφισιά, ο σύλλογος των βορείων προαστίων στάθηκε αρκετά καλό για ένα ημίχρονο, όμως στην επανάληψη ο Φωστήρας είχε καθολική υπεροχή και αφού ισοφάρισε έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πάρει την ένατη νίκη του στο πρωτάθλημα. Με το βαθμό αυτό ο σύλλογος των βορείων προαστίων διατηρήθηκε στην 4η θέση έχοντας συγκεντρώσει 19 βαθμούς.
Στο α” μέρος, η Κηφισιά μπήκε δυνατά στα πρώτα δέκα λεπτά έχοντας τη μπάλα στην κατοχή της ωστόσο δεν δημιούργησε κάποια αξιόλογη φάση.
Στο 15′ το φάουλ του Δωροβίνη πέρασε άουτ, ενώ στο 22′ οι κυανόλευκοι έφτασαν κοντά στο 0-1 όμως το σουτ του Βέρμπη πέρασε μόλις άουτ. Έξι λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Γεράσιμος Χαϊκάλης με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Μιχαλόπουλο ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ νίκη τον Γιώρα δίνοντας στην Κηφισιά το προβάδισμα. Το τέρμα αυτό, αφύπνισε τους παίκτες του Κώστα Ψυρόπουλο, οι οποίοι αντέδρασαν στο 36′ και έχασαν μεγάλη ευκαιρία. Συγκεκριμένα, ο Μανάλης σέντρα όμως η κεφαλιά του Δωροβίνη βρήκε σε ετοιμότητα τον Γουμάγια που έδιωξε δύσκολα.
Στην επανάληψη, μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο αφού ο Φωστήρας ήταν κατά κράτος καλύτερος απέναντι σε ένα σύνολο που αμύνθηκε μαζικά και προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα.
Πάντως, στο 55′ η Κηφισιά έχασε καλή ευκαιρία όταν το σουτ του Καραδέμητρο έφυγε μόλις άουτ. Στο 58′ ο Γουμάγιας είπε “όχι” στο σουτ του Βελέτη, ενώ στο 61′ ο Καιμακαμούδης σούταρε τη μπάλα να φεύγει μόλις άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ο πιο φορμαρισμένος παίκτης του Φωστήρα το τελευταίο διάστημα, Μάριος Όγκμποε χτύπησε ξανά. Συγκεκριμένα, ο νεαρός άσος βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο και με ωραία κεφαλιά έγραψε το 1-1.
Στα τελευταία λεπτά, ο Φωστήρας πίεσε όμως δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που δημιούργησε, με τους φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν τον αγώνα με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μιχαλόπουλου με δεύτερη κίτρινη
ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Κωστας Ψυρόπουλος) Γιώρας, Χαλκιάς, Μανάλης, Παραράς, Μαγγίνας, Βελέτης, Λάσκαρης, Δωροβινης, Μπάτσι (46′ Σταμος), Όγκμποε (69′ λ.τρ. Κουτρος), Ζαγοριανός (40 λ.τρ. Καϊμακαμούδης).
ΚΗΦΙΣΙΑ (Δημήτρης Παπασπύρου): Γουμάγιας, Έσλερ (61′ Οσμαναι), Γκίκα, Γεωργίου, Καρακώστας, Μουσταφίδης, Τεγούσης, Καραδέμητρος, Χαϊκάλης, Μιχαλόπουλος, Βέρμπης (81’Γκεζος (91′ Παληαρουρας).
ΠΗΓΗ: stoplekto