Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2015

ΗΡΘΑΜΕ ΞΑΝΑ!

Μανώλης Γεωργιάδης

ΗΡΘΑΜΕ ΞΑΝΑ !!!
Μεγάλη και αποφασιστική για την συνέχεια νίκη, πέτυχε ο Φωστήρας στο γήπεδο των Καμινίων, επί του Ατρόμητου Πειραιά με 1 -0 ..
Μια νίκη, που βάζει από την αρχή τον ΦΟΝΕΑ στον δρόμο του πρωταγωνιστή …
Η ομάδα για μια ακόμη φορά, πολύ καλά στυμμένη, με απροσπέλαστη άμυνα και δημιουργικό κέντρο .
Στο πρώτο ημίχρονο:
Ο Φωστήρας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε από την αρχή να δείξει ποιος θα είναι το αφεντικό . Πολλές οι ευκαιρίες, με μεγαλύτερη αυτήν στο σουτ του Καιμακαμούδη( που πλάσαρε άουτ από το ύψος της μικρής περιοχής), έπειτα από έξυπνη πάσα του Δωροβίνη, που τον έβγαλε μόνο του. Παρ’ όλα αυτά ο Ατρόμητος είχε την ευκαιρία να προηγηθεί, όταν μακρινό σουτ του Αριανούτσο, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γιώρα … Λίγα λεπτά προ της λήξεως οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίχτες, έπειτα από την απόλυτος δικαιολογημένη αποβολή του Φερεντίνου με δεύτερη κίτρινη κάρτα .
Στο δεύτερο ημίχρονο:
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν στα πρώτα λεπτά, όσο είχαν ακόμα δυνάμεις, αλλά έπεσαν πάνω σε μια πολύ καλά οργανωμένη άμυνα και σε έναν Παραρά που σταματούσε με το κεφάλι όλες τους τις προσπάθειες. Ο Φωστήρας γρήγορα ισορρόπησε το παιχνίδι και κέρδισε την μάχη του κέντρου, παρά το πολύ δυνατό (έως και αντιαθλητικό σε κάποιες περιπτώσεις) παιχνίδι των γηπεδούχων .
Στο 51’ λεπτό ήρθε το γκολ για τον ΦΟΝΕΑ, με μακρινό σουτ βολίδα, του ανεβασμένου αριστερού μπακ Μάναλη, στο Γάμα της εστίας του Παπαδόπουλου …Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε ακόμα σκληρότερο, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να ισοφαρίσουν, χωρίς όμως να μπορέσουν να πραγματοποιήσουν κάποια μεγάλη ευκαιρία για γκολ .
Η αλλαγή στο 60’ του κουρασμένου Στάμου με τον Κούτρο, έδωσε νέα επιθετική πνοή στην ομάδα μας, που ολοκληρώθηκε και με την αλλαγή στο 70ό λεπτό του Καιμακαμούδη με τον Ζαγοριανό . Η ομάδα δημιούργησε αρκετά ρήγματα στην αμυντική διάταξη των γηπεδούχων και έφτασε κοντά στην επιτυχία ενός ακόμη τέρματος με τον προωθημένο Παραρά, να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά το σουτ του, να εξουδετερώνει ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου και με τον Κούτρο, σουτ του οποίου, από πλάγια θέση, πέρασε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι .Στο 85’ ο Ντάφλας έδωσε την θέση του στον πρωτοεμφανιζόμενο με τα χρώματα του Φωστήρα Ιατρού .Το παιχνίδι από εκεί και πέρα κύλισε με πάρα πολλά φάουλ στο χώρο του κέντρου, με τον Φωστήρα να ελέγχει την κατάσταση.
Μετά την λήξη του ματς, όλοι οι παίχτες με πρώτο τον κόουτς Ψυρόπουλο ,ήρθαν στα συρματοπλέγματα πίσω από το τέρμα, από όπου παρακολουθούσαν όρθιοι το παιχνίδι οι φίλοι του Φωστήρα και όλοι μαζί τραγούδησαν και πανηγύρισαν την μεγάλη επιτυχία του ΦΟΝΕΑ.
Μακράν ο καλύτερος παίχτης του αγώνα, ο Λάσκαρης, που διέπρεψε στον χώρο του κέντρου, με τον Παραρά, να τον συναγωνίζεται σε απόδοση, με τις προσπάθειες του στο κέντρο της άμυνας, όπου τελείωναν άδοξα όλες οι επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων .
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Σταύρος Ηλιόπουλος): Παπαδόπουλος, Σιγάλας, Μαρινάκης, Φυσαράκης (70′ Μπαλτζάκης), Φερεντίνος, Σιδηρόπουλος (30′ Μάμαλος), Αριανούτσος, Θανόπουλος, Οξύσογλου (60′ Γεωργιάδης), Ράπτης, Δανασής
ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Κώστας Ψυρόπουλος): Γιώρας, Χαλκιάς, Μανάλης, Παραράς, Μαγγίνας, Βελέτης, Λάσκαρης, Ντάφλας (85′ Ιατρού), Στάμος (60′ Κούτρος), Δωροβίνης, Καϊμακαμούδης (70′ Ζαγοριανός).