Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου 2015

ΚΑΛΟ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ (1-0)

Επέστρεψε μετά από δυο χρόνια στην Γ” Εθνική μετά το πέρασμα που είχε από την Football League και σίγουρα η προσαρμογή του θα ήταν δύσκολη.

Παρ” όλα αυτά, ο Φωστήρας έδειξε ότι… έχει τον τρόπο αφού κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 απέναντι στον Ερμή Ζωνιανών και ξεκινήσει με τον πλέον ιδανικό τρόπο τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα.
Το συγκρότημα του Κώστα Ψυρόπουλου που έβγαλε πάθος, δημιουργικότητα και ενέργεια στο παιχνίδι κατάφερε να λύσει το γόρδιο δεσμό χάρις σε τέρμα που σημείωσε ένα πρόσωπο που τα τελευταια χρόνια έχει συνδέσει το όνομα του με τις επιτυχίες που έχει πετύχει ο “Φονεας”.
 Ο λόγος για τον Σπύρο Δωροβίνη ο οποίος στο 60′, με τον αγαπημένο του τρόπο, δηλαδή με μια ωραία εκτέλεση φάουλ νίκησε τον τερματοφύλακα του Ερμή Ζωνιανών, Αστρινο Ανδριανάκη χαρίζοντας ένα πολύτιμο τρίποντο στους κιτρινόμαυρους.
Από την άλλη, οι Ρεθυμνιώτες μετά την επιστροφή τους στην κατηγορία, έδειξαν ότι χρειάζονται χρόνο προσαρμογής ωστόσο η εικόνα τους ήταν θετική αφού παρουσίασαν ανταγωνιστικό πρόσωπο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.
Στο α” μέρος, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και δημιούργησαν κάποιες φάσεις μπροστά απο την αντίπαλη εστία.
Στην επανάληψη, οι παίκτες του Μανώλη Παπαματθαιάκη βελτιώθηκαν ωστόσο ο “Φονέας” εξακολουθούσε να έχει την υπεροχή.
 Στα επόμενα λεπτά, οι πράσινοι πάλεψαν όμως έπεσαν πάνω σε μια καλοστημένη άμυνα δείγμα της εξαιρετικής δουλειάς που έχει γίνει από τον Ψυρόπουλο με το 1-0 να μένει μέχρι τέλους.
ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Κώστας Ψυρόπουλος): Γιώρας, Μανάλης, Παραράς, Χαλκιάς, Μαγγίνας, Τσιμικλής, Λάσκαρης, Δωροβίνης, Ντάφλας (68′ Κούτρος), Στάμος (87′ Όγκμποε), Καιμακαμούδης (73′ Ζαγοριανός).
ΕΡΜΗΣ ΖΩΝΙΑΝΩΝ (Μανώλης Παπαματθαιάκης) Ανδρεαδάκης, Κορτσινίδης, Ρουμπάκης, Τζανής, Ανυφαντάκης (80′ Μπριλάκης), Ταβλαδωράκης, Πλουσής Δ., Μπεκατώρος, Μπαστάνης (62′ Μπέρκης), Σκουτέλης (70′ Στρατήγης), Κατσικοκέρης.
Πηγή: stoplekto.gr