Δευτέρα 9 Φεβρουαρίου 2015

ΠΟΝΤΟΣ ΧΡΥΣΑΦΙ (1-1) ΣΤΟ ΜΕΝΙΔΙ!

Ο Φωστήρας πήρε τον πόντο (1-1) στο Μενίδι και ο Αχαρναϊκός έχασε την ευκαιρία να επικρατήσει με... τραβηγμένο πέναλτι.
Έναν πόντο που μπορεί να αποδειχτεί... χρυσάφι κατέκτησε το απόγευμα της Δευτέρας (09/02) στο Μενίδι ο Φωστήρας. Ο Αχαρναϊκός είχε την υπεροχή, διπλάσιες τελικές (14 έναντι 7), όμως «πλήρωσε» το γεγονός ότι δεν «καθάρισε» το ματς, αλλά και την αστοχία του Ιβάν Γέσιτς από την άσπρη βούλα. Ο Σέρβος, ο οποίος είχε αστοχήσει και στο παιχνίδι Κυπέλλου στον Ταύρο, έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι στο 89' και έχασε έτσι την ευκαιρία να δώσει το τρίποντο αναρρίχησης στους «πράσινους».
Η ομάδα του Μενιδίου εξαργύρωσε την υπεροχή του πρώτου ημιχρόνου στο 32' όταν ο Νιάρος σέντραρε και ο Ταμπάκης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στο ξεκίνημα του δευτέρου 45λέπτου ο Μπότος ανέλαβε... δράση και αρχικά στο 47' είχε «όχι» σε διαδοχικά σουτ των Παπατόλιου, Ταμπάκη. Ο ρυθμός έπεσε και από το... πουθενά στο 67' ο Φονέας κέρδισε πέναλτι για χέρι του Νιάρου, με τον Σμυρλή να ευστοχεί στο ντεμπούτο του. Ακολούθησαν νέες εντυπωσιακές αποκρούσεις από τον Μπότο. Στο 82' σε προβολή του Ατανασόφ και στο επόμενο λεπτό σε γυριστό του Ζώνα που... έκανε τον σταυρό του για τη χαμένη ευκαιρία.
Ο Αχαρναϊκός ανοίχτηκε, άφησε διαδρόμους και στο 87' ο Σιώπης νικήθηκε στο τετ α τετ με τον Παγούδη. Ένα λεπτό μετά οι γηπεδούχοι κέρδισαν τραβηγμένο πέναλτι για ανατροπή του Ατανασόφ από τον Μουκίδη. Ωστόσο, ο Γέσιτς έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι, επαναλαμβάνοντας την αστοχία του στο προ μηνών ματς Κυπέλλου των δύο ομάδων. Σημειώνεται ότι χαμένο πέναλτι είχαν οι Πράσινοι και στο περσινό παιχνίδι πρωταθλήματος, όπου ο Φωστήρας είχε επικρατήσει 1-0 στο Μενίδι.
ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βαζάκας): Παγούδης, Μωυσιάδης, Ζώνας, Ιωαννίδης (68' Χριστόπουλος), Εμέκα, Καλογερόπουλος (57' Σκαθαρούδης), Νιάρος, Παπατόλιος, Ιορδανίδης, Ταμπάκης (80' Ατανασόφ), Γέσιτς.
ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Κριστόφ Βαζέχα): Μπότος, Βλάχος, Γρομητσάρης, Γενιτσαρίδης, Αχείμαστος (90'+3' Παντελάκης), Ράμα, Μουκίδης, Μπελέρης (66' Υμεράι), Μουστόγιαννης, Σμυρλής (84' Σιώπης), Γκατσέσα.
Διαιτητής: Κουλούδης (Λέσβου)
Βοηθοί: Πρέντζας (Δυτ. Αττικής), Κοκμοτός (Ρεθύμνου)
ΠΗΓΗ: FLNEWS