Παρασκευή 2 Ιανουαρίου 2015

ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ , ΜΕ ΠΟΛΥ ... ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ!

ΤΑΥΡΟΣ - 1979: Κίτσος και Κελεσίδης μονομαχούν

Αρκετές είναι οι φορές που έχουν συναντηθεί οι δυο ομάδες για τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας.

*** Την περίοδο 1948 -49, ο Ολυμπιακός και ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ, θα έρθουν ισόπαλοι 3-3 για την προημιτελική φάση του θεσμού, με γκολ του Δημητσάνα (2) και του Γιαλαμπίδη.
Έτσι οι διαφορές θα λυθούν σε επαναληπτικό παιχνίδι, όπου η ομάδα του Πειραιά θα κερδίσει 4-1.
Το γκολ για την ομάδα μας ο Σπύρος Γιαλαμπίδης.

*** Το 1952-53 ο Ολυμπιακός σταματά τον φονέα ξανά στα προημιτελικά του θεσμού.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΦΩΣΤΗΡΑΣ 3-1

*** Το 1977-78 ο Ολυμπιακός κερδίζει τον ΦΩΣΤΗΡΑ της Β' Εθνικής με 1-0, με γκολ - οφσάιντ του Σπένς.

*** Το 1978-79 ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ της Β' Εθνικής, ξανά αντιμέτωπος του Ολυμπιακού, ξανά στα προημιτελικά και σε διπλό αγώνα,
Στο πρώτο ματς (ΦΩΤΟ), οι δυο ομάδες έρχονται ισόπαλες 2-2 με γκολ των Λειβαδιώτη και Μπάκη.

*** Στο δεύτερο ματς, στο στάδιο Καραισκάκη, ο ''θρύλος'' χρειάστηκε παράταση και τον διαιτητή για να σταματήσει τον ΦΟΝΕΑ ΤΩΝ ΓΙΓΑΝΤΩΝ.
Ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ (της Β' Εθνικής) είχε καταφέρει να ''πνίξει'' τον Ολυμπιακό μέσα στο ίδιο του το σπίτι.
Η ομάδα μας κέρδιζε 2-1, όμως μια απερισκεψία του τερματοφύλακα μας, Β. Δεσσύλα (πανηγύριζε στο κέντρο του γηπέδου), έφερε στο ''θρύλο'' στην ισοφάριση
Από τα πρώτα λεπτά της παράτασης, ο διαιτητής έδειξε ποιος θα είναι το ''αφεντικό''.
Πέρα από τα συνεχόμενα σφυρίγματα που είχαν σκοπό να κλείσουν τον φονέα στην περιοχή του, απέβαλε και νωρίς - νωρίς το Π. Τομαρά.
Έτσι, ο ''θρύλος'' με γκολ του Τάκη Περσία πήρε τον πολυπόθητη πρόκριση μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Τα γκόλ για την ομάδα μας τα είχαν σημειώσει ο Χρήστος Πετρινιώτης και ο Κώστας Μπάκης.

*** Την περίοδο 2002-03 η κληρωτίδα φέρνει ξανά τον ΦΩΣΤΗΡΑ και τον Ολυμπιακό αντιμέτωπους σε διπλούς αγώνες.
Και τα δυο παιχνίδια γίνονται στην Καισαριανή και η ομάδα του Πειραιά ήταν ασφαλώς καλύτερη.
Όμως, στο πρώτο ματς, όπου ο Ολυμπιακός νίκησε 2-0, ο διαιτητής ''χαρίστηκε'' στον Ζε ηλίας, για το επικίνδυνο παιχνίδι του και στον Αλεξανδρή για τους τσαμπουκάδες του.
Και οι δυο ποδοσφαιριστές θα έπρεπε να είχαν αποβληθεί.

*** Στο δεύτερο ματς, ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-1, το γκολ για την ομάδα μας ο Δημ. Μούτας.
Και εκεί όμως έχουμε τραγελαφική διαιτησία, αφού ο Καστίγιο κερδίζει πέναλτι, που ούτε ο προπονητής του Ολυμπιακού δεν θα έδινε !!!

Στις 7 Γενάρη, άλλο ένα παιχνίδι ΦΩΣΤΗΡΑ και ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ θα γραφτεί στην ιστορία.
Ευχή όλων, είναι να δούμε ένα ματς με πρωταγωνιστές τους ποδοσφαιριστές και όχι την διαιτησία.