Τετάρτη 7 Ιανουαρίου 2015

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ, ΕΚΑΝΑΝ ΤΟ 0-2 ΣΤΟΝ ΤΑΥΡΟ!!!

Πολύ χαμηλό αποδείχθηκε το εμπόδιο του Φωστήρα για τον Ολυμπιακό, που πέρασε εύκολα 0-2 από τον Ταύρο και με τη δεύτερη νίκη του (έχει και μία ισοπαλία) προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ως πρώτος από τον όμιλό του.
Στο παρθενικό παιχνίδι στην μετά-Μίτσελ εποχή και με τον διάδοχό του, Βίτορ Περέιρα, στις εξέδρες οι «ερυθρόλευκοι» παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές, αλλά δεν είχαν κανένα πρόβλημα να κυριαρχήσουν και να φτάσουν σε μία άνετη νίκη, δίχως πάντως να εντυπωσιάσουν.
Ο Κώστας Φορτούνης ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου με πολλές εμπνεύσεις και ένα γκολ όταν στο 15’ άνοιξε το σκορ με εύστοχο πέναλτι. Το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ έγραψε και ο Δημήτρης Διαμαντάκος, που διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 82’.
Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους δεν μπόρεσαν σε καμία περίπτωση να κοιτάξουν στα μάτια των μεγάλο τους αντίπαλο και αποχαιρετούν από τον θεσμό με μόλις ένα βαθμό. Ούτως ή άλλως όμως ο ξεκάθαρος στόχος τους είναι η αποφυγή του υποβιβασμού στην Γ’ Εθνική.

Προηγήθηκε με ανύπαρκτο πέναλτι

Παρότι ο Αντώνης Νικοπολίδης πραγματοποίησε σαρωτικές αλλαγές στην 11άδα ρίχνοντας στο ματς ξεχασμένους παίκτες όπως ο Γκαζαριάν και ο Σαλίνο, αλλά και τον νεαρό Βούρο, ο Ολυμπιακός δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να υπερισχύσει στον αγωνιστικό χώρο. Οι «ερυθρόλευκοι» στρίμωξαν από το πρώτο κιόλας λεπτό τους γηπεδούχους κερδίζοντας πολλά κόρνερ, τα οποία ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκαν. Η πρώτη καλή ευκαιρία καταγράφηκε στο 9’ όταν ο Ντοσεβί ανάγκασε σε δύσκολη επέμβαση τον Μπότο, που παράλληλα είχε σωστές αντιδράσεις στα γεμίσματα των φιλοξενούμενων, αλλά και μία ακόμα καλή απόκρουση σε προσπάθεια του Γκαζαριάν στο 12’. Το γκολ του Ολυμπιακού δεν άργησε, έστω κι να προήλθε από λανθασμένη απόφαση του Παπαδόπουλου, που καταλόγισε πέναλτι σε προσπάθεια του Κακαρά (δεν υπήρχε χέρι).
Ο Φορτούνης, που ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, εκτέλεσε εύστοχα «ψαρεύοντας» τον Μπότο και στο 15’ άνοιξε το σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν και στη συνέχεια την πρωτοβουλία των κινήσεων, αν και έριξαν κάπως τους ρυθμούς. Είχαν ωστόσο τρεις ακόμα καλές ευκαιρίες μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ώστε να πετύχουν και δεύτερο γκολ. Ο Φορτούνης στο 25’ αστόχησε, ο Μπότος στο 37’ είπε «όχι» στον Γκαζαριάν, που βρέθηκε σε εξαιρετική θέση από σέντρα του Ντοσεβί, ενώ στις καθυστερήσεις σημειώθηκε το δεύτερο μεγάλο λάθος των διαιτητών. Αυτή τη φορά ανήκε στον βοηθό που δεν είδε το πλασέ του Ντοσεβί να περνάει τη γραμμή (έδιωξε ο Κακαράς), δίνοντας κακώς συνέχεια στο παιχνίδι. Ο Φωστήρας από την πλευρά του δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει την μπάλα για να επιτεθεί με αξιώσεις και η μοναδική του τελική προήλθε από τον Ποτουρίδη που σημάδεψε πολλά μέτρα άουτ.

το «κάρφωσε» τελικά ο Διαμαντάκος

Ο Βαζέχα προσπάθησε να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του ρίχνοντας με την έναρξη του β’ μέρους τους Ράμα και Κανελλόπουλο, αλλά η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι έγιναν λίγο πιο… ζωηροί επιθετικά, αλλά τα αμυντικά τους προβλήματα ήταν μεγάλα. Ο Ολυμπιακός άγγιξε το 0-2 στο 47’, αλλά ο Γκαζαριάν στάθηκε άτυχος και η κεφαλιά του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπότου. Μετά το δοκάρι ο Φωστήρας είχε κάποιους συνδυασμούς που δεν κατέληξαν πάντως σε κάποια ευκαιρία και μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι τον περιόρισαν εκ νέου μερικά μέτρα έξω από την περιοχή του. Ο Φορτούνης ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και από τα πόδια ξεκίνησε μία ακόμα καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, την οποία στο 55’ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί ο Διαμαντάκος, που ήταν μέσα στις φάσεις, αλλά δεν είχε σωστά τελειώματα.
Έχοντας το προβάδισμα, αλλά και βάσει της εικόνας του αγώνα ο Νικοπολίδης δεν δίστασε να ρίξει στη μάχη κι άλλους…. νεαρούς όπως ο Σάλιακας και ο Βέργος, αλλά και τον επίσης ξεχασμένο Ιμπραΐμ. Οι αλλαγές, που έγιναν σταδιακά, δεν αλλοίωσαν την εικόνα του Ολυμπιακού που συνέχισε να βρίσκεται στην επίθεση ψάχνοντας το δεύτερο γκολ. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως ήταν απρόσεκτοι στην τελική του ενέργεια και σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες με πιο σημαντικές αυτή του Αυλωνίτης στο 60’, αλλά και την διπλή του 81’ με Βέργο και Διαμαντάκο, τους οποίους σταμάτησε ο Μπότος, που ήταν αναμφισβήτητα ο κορυφαίος για την ομάδα του. Ένα λεπτό αργότερα όμως δεν μπορούσε να κάνει τίποτα μετά από ωραία ενέργεια του Γιαννούλη από αριστερά και ο Διαμαντάκος με κοντινή προβολή στο 82’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα πανηγυρίζοντας το γκολ που τόσο πολύ έψαχνε καθ’ όλη τη διάρκεια.
Διαιτητής ήταν ο Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) με βοηθούς τους Πάτρα (Μακεδονίας) και Μπετσόγλου (Κορινθίας).
Κίτρινες: 40’ Κρητικός - 88’ Βέργος
ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Κριστόφ Βαζέχα): Μπότος, Βλάχος, Κακαράς, Σακελλαρίου, Μουστογιάννης (46 ‘ Κανελλόπουλος), Σιώπης, Μουκίδης, Κρητικός, Τεγούσης, (46’ Ράμα), Ποτουρίδης (65’ Μήτκας), Γρομητσάρης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αντώνης Νικοπολίδης): Μέγιερι, Σαλίνο, Βούρος, Αυλωνίτης, Γιαννούλης, Μπουχαλάκης, Κασάμι (57’ Ιμπραΐμ), Φορτούνης (79’ Βέργος), Ντοσεβί (67’ Σάλιακας), Γκαζαριάν, Διαμαντάκος.
ΠΗΓΗ: a-sports