Παρασκευή 7 Νοεμβρίου 2014

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ Ο ΚΑΤΗΦΟΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΣΤΗΡΑ!

Οι Αχαιοί έκαμψαν με 1-2 την αντίσταση του «Φονέα» * Δίκαια φωνάζουν οι «κιτρινόμαυροι» για το πρώτο γκολ των φιλοξενούμενων
Την τρίτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στον Νότιο όμιλο της Β' Εθνικής πανηγύρισε η Παναχαϊκή το απόγευμα της Παρασκευής (7/11). Μέσα σε λιγότερο από δύο εβδομάδες οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και πάλι από τον Ταύρο, νικώντας πάντως πολύ πιο δύσκολα συγκριτικά με το παιχνίδι του Κυπέλλου (28/10).

Ο Φωστήρας παρουσιάστηκε σαφέστατα βελτιωμένος, πάλεψε όσο μπορούσε και έχει κάθε λόγο να διαμαρτύρεται ξανά για τη διαιτησία, αφού το γκολ με το οποίο προηγείται η Παναχαϊκή δεν θα έπρεπε να μετρήσει. Ο Πατινιώτης δεν καλυπτόταν και το λάθος χρεώνεται στον δεύτερο βοηθό Τζαφόλια.

Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο, αφού για τέταρτη αγωνιστική γνωρίζουν την ήττα. Τα περιθώρια έχουν αρχίσει να στενεύουν από νωρίς, αφού δεν έχουν βαθμό, όμως, κόντρα σε μία από τις πιο ποιοτικές ομάδες του ομίλου, όπως η Παναχαϊκή έδειξαν πως είναι ικανοί να κοιτάξουν οποιονδήποτε στα μάτια.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο για την Παναχαϊκή. Οι παίκτες της μπήκαν δυναμικά από το πρώτο λεπτό και ευτύχησαν από μία στημένη φάση να προηγηθούν στο 5' με κοντινό πλασέ του Πατινιώτη.

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να συνέλθουν μέχρι το 20', έκαναν λάθη και έχαναν με χαρακτηριστική ευκολία την μπάλα. Έδιναν συνεχόμενες επιθέσεις στην Παναχαϊκή και δυσκολεύονταν να βγουν από την άμυνά τους.

Σταδιακά, όμως, άρχισαν να ανεβάζουν ταχύτητα και έκλεισαν το ημίχρονο αφήνοντας υποσχέσεις. Δεν έχασαν κάποια μεγάλη ευκαιρία, αλλά η εικόνα τους ήταν σαφώς βελτιωμένη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φωστήρας μπήκε αποφασισμένος να φτάσει στην ισοφάριση και πίεσε από τα πρώτα λεπτά. Ο Ράμα ήταν αρκετά δραστήριος και προκαλούσε πολλά προβλήματα στην άμυνα των Αχαιών.

Όλα έδειχναν ότι το γκολ είναι θέμα χρόνου και αυτό ήρθε στο 67' με τον Τσεμπέσι να ισοφαρίζει προλαβαίνοντας τον Μπαλασάκη. Παίρνοντας ψυχολογία από τη συγκεκριμένη φάση οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν ακόμα καλύτερη στη συνέχεια και πίεσαν για την ανατροπή.

Ωστόσο, στα μετόπισθεν είχαν σημαντικά προβλήματα. Ο Μαρουκάκης προειδοποίησε στο 75' και τρία λεπτά μετά χρίστηκε σκόρερ μετά την πολύ ωραία ενέργεια του Μπαλού. Η ψυχολογία των παικτών του Βαζέχα πήγε στα τάρταρα και στα εναπομείναντα λεπτά η Παναχαϊκή μπόρεσε με ευκολία να κρατήσει το προβάδισμά της και να πάρει άλλη μία νίκη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Φουκάκης (Ηρακλείου) και βοηθοί του οι Κουράκης (Ηρακλείου), Τζαφόλιας (Ανατ. Αττική)
ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Κριστόφ Βαζέχα): Γκέκας, Γρομητσάρης, Κρητικός, Μήτκας, Μουστογιάννης, Μπίρης, Μουστογιάννης, Τεγούσης (73' Μπελέρης), Ψυχογιός (46' Σιώπης), Τσεμπέσι, Ράμα (83' Ποτουρίδης)
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Δημήτρης Σπανός): Μπαλασάκης, Ασίγκμπα, Άλμπι, Κάργας, Χαρτσιάς, Μπαλού, Γκαντιάγκα, Ζλατκόφσκι (46' Σκερλετίδης), Ντα Κόστα (60' Αναστασόπουλος), Πατινιώτης, Μαρουκάκης (87' Χούσα)
ΠΗΓΗ: a-sports