Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου 2014

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΚΡΗΧΤΙΚΟΣ Ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ!

Εκπληκτικός και εκρηχτικός ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ του δεύτερου γύρου.
Σε 7 αγώνες, 5 νίκες και 2 ισοπαλίες με τέρματα 11-1 και μάλιστα οι τέσσερις αγώνες εκτός έδρας.

Ο φετινός ΦΩΣΤΗΡΑΣ είναι ίσως, η πιο ταλαιπωρημένη ομάδα του πρωταθλήματος.
Κι αυτό γιατί, αναγεννήθηκε από την στάχτη του και συγκροτήθηκε την τελευταία στιγμή.
Με πρόεδρο και προπονητή που δεν ήξεραν τίποτα για την Ελλάδα, με νεαρούς ποδοσφαιριστές, που προερχόντουσαν κυρίως από μικρότερες κατηγορίες και κυρίως με αμφισβήτηση του ιδιοκτησιακού καθεστώτος.
Κι όμως:
Το προπονητικό τιμ, με επικεφαλής τον Τζάκι Ματάισεν, σήκωσαν τα μανίκια, και έπιασαν δουλειά.
Χωρίς πολυέξοδα αθλητικά κέντρα και εξαντλητικές προπονήσεις, αλλά με μέθοδο, υπομονή και επιμονή.
Τα αποτελέσματα, όπως ήταν φυσικό, άργησαν να έρθουν.
Οι φίλαθλοι θορυβήθηκαν, ανησύχησαν, εξαγριώθηκαν
Τον Γενάρη γίνανε κάποιες διορθωτικές κινήσεις με εξίσου νεαρούς ποδοσφαιριστές και τα αποτελέσματα δεν άργησαν να έρθουν.

Το πρώτο ξέσπασμα, ήταν το 3-0 με την Επισκοπή, για να έρθει η νίκη στο Μενίδι και να κλείσει οριστικά τα κακόβουλα στόματα.
Από εκεί και πέρα ακολούθησαν άλλες 2 νίκες και 2 ισοπαλίες για να έρθουμε στο χθεσινό παιχνίδι.

Χθες ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ, αν και πήγε με καράβι, δεν πήγε για εκδρομή.
Παίζοντας με προσεχτική αμυντική γραμμή, άλλα χωρίς σκοπιμότητες, πέρασε γρήγορα το μήνυμα στον γηπεδούχο ότι δεν θα έχει εύκολο απόγευμα.
Στο δεύτερο ημίχρονο,η ομάδα μας, ανέβηκε πιο ψηλά στην αμυντική της λειτουργία (προσφιλή  τακτική του Ματάισεν) με αποτέλεσμα να αγχώσει περισσότερο την ομάδα των Χανίων
Έτσι ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ έγινε προβλέψιμος, άλλα όχι αντιμετωπίσιμος.
Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το γκολ να είναι θέμα χρόνου.
Αν παρατηρήσουμε μάλιστα στο βίντεο, θα δούμε ότι την ώρα που σκοράρει ο Σεχολάρι, βρίσκονται άλλοι δυο παίχτες μας στην μικρή περιοχή και άλλοι τρεις στην μεγάλη.
Αυτό είναι ένα δείγμα του πάθους και της θέλησης για την νίκη.

Ας δούμε και μερικά στατιστικά στοιχεία:
* Χωρίς ήττα μεσα στο 2014 παραμένει ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ
* Ο Αλεξ Σεχολάρι είναι ο τέταρτος σκόρερ του νοτίου ομίλου.
* Στα 3 τελευταία παιχνίδια ο Σεχολάρι έχει βάλει 4 γκολ.
* Αήττητα ήταν ως τώρα τα Χανιά στην έδρα τους
* Τελευταία φορά που νίκησε ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ στα Χανιά ήταν την περίοδο 1998-99 με 1-2 για το πρωτάθλημα της Δ' Εθνικής.