Αυτή την φορά, ήρθε και η ήττα στον Ταύρο.
Και μάλιστα, εύκολα. Αμαχητί. Χωρίς αντίσταση.
Παίχτες άτολμοι, άβουλοι, χωρίς προσωπικότητα, χωρίς φαντασία, χωρίς τσαμπουκά.
Απέδειξαν ότι δεν αξίζουν να φορούν την φανέλα που δόξασε ο Γιαλαμπίδης, Δειμέζης, Βολίκας και τόσοι άλλοι.
Ενενήντα λεπτά, ατσαλάκωτοι και παρά την πίεση του κόσμου, δεν είδαμε ούτε ένα τάκλιν !!!
Εξαίρεση ο φιλότιμος Χρήστος Τασουλής και ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος (αν και ευθύνεται στο δεύτερο γκολ) που φρέναρε τον δείχτη του σκορ.

Από την άλλη μεριά, η ομάδα των Χανίων, συγκεντρωμένη και συγκροτημένη, ήξερε τι ήθελε στο γήπεδο και έχασε και τις ευκαιρίες να μας ταπεινώσει κι άλλο.
Στον πάγκο της ομάδας μας ο καταξιωμένος παγκοσμίως Τζάκι Ματάισεν έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει.
Οι δηλώσεις του Βέλγου τεχνικού ότι χάσαμε από ένα φάουλ και ένα κόρνερ δεν ευσταθούν, γιατί όλοι είδαμε ότι οι αντίπαλοι είχαν πολύ περισσότερες ευκαιρίες για να μας διασύρουν.
Ο κόουτς, πάντα προσπαθεί να προστατέψει τους παίχτες του με δηλώσεις κατά καιρούς, όπως ''είμαστε κουρασμένοι'', ή ''κακός αγωνιστικός χώρος'' κλπ.

Ποιός φταίει?
Οι Βέλγοι, επενδυτής και τεχνικός, δεν ξέρουν ούτε την Ελλάδα ούτε την Ελληνική πραγματικότητα.
Επομένως κύρια ευθύνη έχουν αυτοί που τους συμβουλεύουν.
Μην ξεχνάμε ότι οι 21 από τους 24 ποδοσφαιριστές, επιλέχθηκαν από 100 περίπου άλλους που πέρασαν από τον Ταύρο. (όλους αυτούς δεν τους έφεραν οι Βέλγοι!!!)

Όσο για το δίλημμα ''οικονομική ή αγωνιστική καταστροφή'', που ακούστηκε χθες στον Ταύρο, το blog θέλει να θυμίσει δυο αποτελέσματα σε περίοδο οικονομικής καταστροφής: Το 0-5 με τον Απόλλωνα στον Ταύρο το 2009 και τα 10 στο Άργος το 1988.

Το fostiras-1926.blogspot.gr στηρίζει την επενδυτική προσπάθεια των Βέλγων, αλλά αντιλλαμβάνεται και την στεναχώρια του κόσμου που αγαπάει την ομάδα.
Πιστεύει ότι η φετινή χρονιά, είναι χρονιά προσαρμογής.
Περιμένει όμως τις διορθωτικές κινήσεις του Γενάρη που έχει υποσχεθεί ο Κάρλος Βαν ντε Κέρκοφ.

Τέλος το blog, θα συνεχίσει να λέει την γνώμη του και να ασκεί κριτική, όταν αυτό χρειάζεται.
Η κριτική αυτή θα γίνεται πάντα με γνώμονα το συμφέρον της ομάδας, γι αυτό και η γνώμη μας θα λέγεται πάντα την επομένη του αγώνα, απαλλαγμένη από την φόρτιση της στιγμής.