Τετάρτη 24 Ιουλίου 2013

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΩΣΤΗΡΑ (3) - 1953-1959

ΑΠΟ ΤΟ ΧΘΕΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ
1953-1959
  • Το 1953 ο φονέας των γιγάντων δείχνει για καλά τα δόντια του. Βρίσκεται στην πρώτη θέση την οποία όμως χάνει στο τέλος απο τον ΠΑΝΙΩΝΙΟ, τερματίζοντας τελικά δεύτερος μαζί με τον ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ

Την ίδια χρονιά στις 4-7 ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ζητά επίσημα τον Σπύρο Γιαλαμπίδη, για να πάρει αμέσως την αρνητική του απάντηση.
  • Στις 22-11-1954, σε φιλικό αγώνα με την ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣ ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ ισοφαρίζεται στις καθηστερήσεις (2-2) σ' ενα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Την ίδια χρονιά, για το πρωτάθλημα, έχουμε και τα ευτράπελα της εποχής!
Συγκεκριμένα: Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ υποβάλει ένσταση για να πάρει στα''χαρτιά'' τον αγώνα του με τον ΦΩΣΤΗΡΑ είχε λήξη 2-2) επειδή λέει, το πρώτο γκολ του φονέα σημειώθηκε μετά την λήξη του ημιχρόνου ! ! ! ( στις καθυστερήσεις προφανώς) . Γι αυτό άλλωστε, ζητούν να κατακυρωθεί υπέρ τους το ματς με σκόρ 2-1 και επικαλούνται παρόμοια περίπτωση, όταν ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ είχε πάρει με τέτοιο τρόπο παιχνίδι πάλι απο τον ΦΩΣΤΗΡΑ (!!!), που είχε λήξη και αυτό ισόπαλο 2-2.
Την περίοδο αυτή ο φονέας κάνει πάλι την ΕΛΛΑΔΑ να παραμιλά. Σκορπά στους ...πέντε ανέμους την ΑΕΚ διασύροντας την, μες στο σπίτι της με 5-0.
  • Την περίοδο 1953-54 η ομάδα μας τερμάτισε πέμπτη  με 1 νίκη  (τον ΑΣΤΕΡΑ 2-0) και 5 ισοπαλίες ( εντός με ΑΕΚ και ΠΑΝΙΩΝΙΟ 1-1 και εκτός ΠΑΝΙΩΝΙΟ 1-1, ΑΠΟΛΛΩΝ 1-1 και ΑΣΤΕΡΑ 2-2)
  • Το 1954 -55 ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ τερματίζει 7ος με 3 νίκες (ΑΙΓΑΛΕΩ 2-1, ΕΣΠΕΡΟΣ4-1 εντός και με τον ΕΣΠΕΡΟ 1-0 εκτός) και 2 ισοπαλίες ( με τον ΑΣΤΕΡΑ και τα δύο ματς 0-0).
  • Το 1955-56 ο φονέας συγκλονίζει πάλι! Τερματίζει 2ος με πρώτο τον ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ
  • Το 1956-57 τα πράγματα δεν πάνε καλά και η ομάδα μας καταλαμβάνει την 8η θέση με μία μόλις νίκη (με τον ΑΣΤΕΡΑ 2-0) και 4 ισοπαλίες ( με ΑΘΗΝΑΙΚΟ 1-1 και εκτός με ΑΕΚ 2-2, ΑΙΓΑΛΕΩ 1-1 και ΑΣΤΕΡΑ 1-1)
  • Το 1957-58 ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ  τερματίζει 5ος με 2 νικες ( την ΑΕΚ 1-0 με γκολ του Κορωναίου αν και ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ έπαιζε με 10 παίχτες απο το 31' λόγω αποβολής του Χατζηδήμου και του ΑΙΓΑΛΕΩ 2-1) και 7 ισοπαλίες ( με ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ 2-2, ΑΘΗΝΑΙΚΟ 1-1, ΑΣΤΕΡΑ, ΠΑΝΙΩΝΙΟ 0-0 και εκτός ΑΘΗΝΑΙΚΟ 0-0, ΑΣΤΕΡΑ και ΑΙΓΑΛΕΩ 1-1.   Επίσης, το 1958 έχουμε και το πρώτο διεθνή τουρνουά στο ΙΣΡΑΗΛ όπου ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ σημειώνει 2 νίκες και 2 ήττες.
  • ΤΟ 1958-59 ο φονέας τερματίζει 6ος με 2 νίκες ( ΑΣΤΕΡΑΣ 3-2 και ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ εκτός 4-1) και 6 ισοπαλίες με ΑΘΗΝΑΙΚΟ 0-0, ΑΠΟΛΛΩΝ ,ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1-1 και εκτός ΑΕΚ και ΑΣΤΕΡΑΣ 0-0 και ΑΙΓΑΛΕΩ 1-1.