1983-87
Γ! ΕΘΝΙΚΗ
Την τετραετία που ακολουθεί, λίγοι θα την θυμούνται στον Ταύρο.
Και αυτό γιατί η παρουσία της ομάδας μας ήταν πολύ αναιμική.

χρονιά         θέση        βαθμοί     νίκες       ισοπ         ήττες          γκολ
1983-84       12η            37            15             7            16            55-52
1984-85       12η            38            13           12            15            40-36
1986-87       14η            34            12            10           16            37-50
  • Την περίοδο 1983-84 δεύτερος σκόρερ της Γ! ΕΘΝΙΚΗΣ, αναδείχθηκε ο Βόρρης με 23 γκολ
  • Την περίοδο 1984-85 πέμπτος σκόρερ της Γ! ΕΘΝΙΚΗΣ αναδείχθηκε ο Νταβέλης με 15 γκολ
  • Την περίοδο 1986-87 πέμπτος σκόρερ της  Γ! ΕΘΝΙΚΗΣ αναδείχθηκε ο Πυθαρούλης με 10 γκολ.
  • Το 1987 ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ σε αγώνα μπαράζ στο Παλαμά Καρδίτσας έχασε απο τον Νέστο Χρυσούπολης με 3-1 στην παράταση και υποβιβάστηκε στην Δ! ΕΘΝΙΚΗ.

Δ! ΕΘΝΙΚΗ

Η επόμενη τετραετία είναι πολυτάραχη για την ζωή του ΦΩΣΤΗΡΑ.
Και αυτό γιατί την πρώτη χρονιά 1987-88 στο γήπεδο των Λιοσίων έχουμε επεισόδια μεγάλης έκτασης, όταν στο ματς ΑΚΡΑΤΗΤΟΥ - ΦΩΣΤΗΡΑ ο διαιτητής που ακούει στο όνομα Αδάμ του συνδέσμου Ευβοίας έρχεται να ψαλιδίσει τις ελπίδες του φονέα στο πιο κρίσιμο σημείο του πρωταθλήματος.
Μόλις στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, έχει αποβάλει 3 ποδοσφαιριστές του ΦΩΣΤΗΡΑ, όλους τους αναπληρωματικούς και τον προπονητή Θωμά Μασίκα, με αποτέλεσμα το γήπεδο των Λιοσίων να υποστεί βιβλικές καταστροφές από τους μενόμενους οπαδούς μας. Οι φίλαθλοι, που ήταν ανεξέλικτοι, πραγματοποίησαν κατάληψη αργά την νύχτα στην οδό Πειραιώς και την επόμενη μαζί με την διοίκηση μεγάλη πορεία στα γραφεία της ΕΠΟ.
Επεισόδια είχαμε και σε άλλα δυο παιχνίδια:
Συγκεκριμένα στο Λουτράκι, όπου είχαμε τον τραυματισμό δεκάδων φιλάθλων και 11 συλλήψεων (οι 10 κάτοικοι Ταύρου) από αναίτια επίθεση των ΜΑΤ αλλά και στο Χαιδαρι και εκεί με δεκάδες τραυματίες.
Η  επόμενη χρονιά είναι η χειρότερη στην ιστορία μας, γιατί ο ιστορικός ΦΩΣΤΗΡΑΣ, όντος σε αποσύνθεση, γνωρίζει παντού τον διασυρμό
Όμως αναγεννιέται από τις στάχτες του και δυο χρόνια αργότερα ανακυρρήσεται πρωταθλητής.
Το 1990- 91 είχαμε κι άλλα επεισόδια σε Χολαργό, Ηλιούποη και στον Βούρκο Χαλκίδας,
Ας δούμε τα μεγαλύτερα  σκορ επιτυχιών του ΦΩΣΤΗΡΑ στην τετραετία.

ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΠΑΝΣΑΜΙΑΚΟΣ     8-1

• 1987-88: ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ 1-0 έγινε στα Ψαχνά Ευβοίας , λόγω τιμωρίας του γηπέδου Ταύρου.
  • 1988-89: ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΡΟΔΟΣ 1-0 έγινε στον Ορχομενό, λόγω τιμωρίας του γηπέδου Ταύρου.
  • 1988-89: ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΑ 1-4 έγινε στον Ορχομενό, λόγω τιμωρίας του γηπέδου Ταύρου.
  • 1988-89: ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΑΚΡΑΤΗΤΟΣ 1-1 έγινε στο Κιάτο λόγω τιμωρίας του γηπέδου Ταύρου.
 ΕΠΟΜΕΝΟ: ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ (1)
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ: fostiras-1926.blogspot.gr